O Endoskopii- diagnoza, badanie i lekarze

rzeba pamiętać, że w takiej pracowni wykonywane są również inne badania, do których przeprowadzenia potrzebne są sprzęty obsługiwane w tej właśnie pracowni. Pracownie działające w przychodniach zwykle przyjmują pacjentów od ponied

O Endoskopii- diagnoza, badanie i lekarze

Badania wykonywane przez pracownię endoskopii i koloskopii

Najbardziej znanymi badaniami wykonywanymi przez pracownię endoskopii i kolonoskopii są gastroskopia i kolonoskopia. Ale trzeba pamiętać, że w takiej pracowni wykonywane są również inne badania, do których przeprowadzenia potrzebne są sprzęty obsługiwane w tej właśnie pracowni. Pracownie działające w przychodniach zwykle przyjmują pacjentów od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 18:00 lub 20:00.

Niektóre przychodnie obsługują takie pracownie również w soboty od godziny 7:00 do 13:00. W podobny sposób działają pracownie w szpitalach z tą różnicą, że w niektórych przypadkach mogą wykonywać badania nawet około 21 godziny, a w przypadkach nagłych również w niedziele. Obsługą takich pracowni zajmują się lekarze i pielęgniarki oraz osoby przeprowadzające serwis sprzętu.


Przygotowanie do badania endoskopowego

Najbardziej znanym rodzajem badania endoskopowego jest gastroskopia. Wykonywana jest ona w wielu przychodniach, w których znajduje się pracownia endoskopii oraz w praktycznie każdym szpitalu. Żeby wykonać badanie gastroskopii refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia trzeba posiadać skierowanie od lekarza rodzinnego lub chirurga czy gastrologa.

Natomiast prywatne badanie gastroskopii w zasadzie wykonywane jest bez potrzeby przedstawiania skierowania, chociaż niektóre pracownie endoskopii wymagają przedstawienia takiego skierowania w każdym przypadku. Przygotowanie do badania gastroskopii nie jest takie trudne, trzeba po prostu pozostawać na czczo w dniu badania, a jego wynik zazwyczaj przekazywany jest pacjentowi od razu do jego wykonaniu.


Cytat z Wikipedii o endoskopii i jej historii

Już w czasach starożytnych ówcześni lekarze starali się zaglądać do dostępnych wzrokowi ludzkiemu obszarów ciała. Należą do nich jama ustna i gardło, nos, ucho, pochwa i częściowo odbyt (w pismach Hipokratesa znajdują się opisy anoskopii ? oglądanie odbytu jak i operacji w tym rejonie wykonywanych pod kontrola anoskopów). Źródłem światła było światło słoneczne odbite od lustra. Współczesną pochodną owych technik jest lusterko czołowe laryngologa.

Pierwsze urządzenia celowo wykonane w celu endoskopii powstały w początkach XIX w. Filip Bozzini (1773-1809) we Frankfurcie wykorzystał światło lampy gazowej w celu oświetlenia badanych endoskopem narządów.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Endoskopia



© 2019 http://euroamber.com.pl/