Krótko i na temat: domy opieki nad seniorami

dać życia naszych najbliższych w ręce byle kogo. Jednak na szczęście już prawie każdy dom spokojnej starości ma w obsłudze pielęgniarki i lekarza przez całą dobę, więc wszystko jest na miejscu. Wybór miejsca musi też być dokon

Krótko i na temat: domy opieki nad seniorami

Kryteria wyboru domu opieki

Wykształcony personel do opieki nad seniorami to ważna kwestia przy wyborze takiego miejsca dla naszego dziadka, czy babci. Nie można przecież oddać życia naszych najbliższych w ręce byle kogo. Jednak na szczęście już prawie każdy dom spokojnej starości ma w obsłudze pielęgniarki i lekarza przez całą dobę, więc wszystko jest na miejscu.

Wybór miejsca musi też być dokonany za zgodą samego zainteresowanego, czyli pensjonariusza, który przecież będzie musiał w tym miejscu przebywać. Dlatego nigdy nie należy dziadka (czy babci) stawiać przed faktem dokonanym, warto go zabrać z nami gdy chcemy wybrać dom starości.


Starość- medyczny punkt widzenia. Wikipedia

Pojęcie starości w znaczeniu medycznym to ogół zmian biologicznych zachodzących w ciele człowieka (głównie zużycie narządów i zmniejszona regeneracja komórek) w wieku starszym (tzw. trzeci wiek) czyli po 60.-65. roku życia.

W okresie starości ustaje intensywne odbudowywanie komórek, organizm jest mniej odporny na choroby, a układ nerwowy jest mniej aktywny. Tkanki ludzkie stają się odwodnione i mniej elastyczne, ulegają atrofii. Obecnie w rozwiniętych społeczeństwach ludzie przeżywają 70-90 lat, rekordziści dożywają 120 lat, przy czym statystycznie dłużej żyją kobiety. W Stanach Zjednoczonych w ciągu XX wieku przeciętna długość życia wydłużyła się z niecałych 50 lat do ok. 75 lat u mężczyzn, a ok. 80 lat u kobiet2.

Dożywanie sędziwego wieku wiąże się ze znacznym rozwojem medycyny. Jednakże wydłużanie życia u ludzi prowadzi do pojawiania się w strukturze społeczeństwa znacznego odsetka osób nie będących samodzielnymi, ze względu na np. zaburzenia układu nerwowego związane z chorobą Alzheimera, której objawami są m.in. zaburzenia pamięci, zachowania i osobowości.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Starość


O trzecim wieku w Wikipedii

Trzeci wiek, także jesień życia ? starość, wiek emerytalny, podeszły wiek; okres zwykle uznawany za ostatni etap życia człowieka. Od niedawna mówi się jednak coraz częściej o okresie czwartego wieku: późnej starości (po 80 roku życia)12

Termin ten stosuje się co najmniej w dwóch znaczeniach:

W terminologii ekonomicznej umownym trzecim wiekiem jest okres poprodukcyjny człowieka, czyli najczęściej po 60?65 latach życia, w przeciwieństwie do okresu przedprodukcyjnego i produkcyjnego.
W znaczeniu społeczno-biologicznym jest to trzeci i ostatni okres po młodości (niepełnoletniość, niedojrzałość) i wieku średnim (pełnoletniość, zakładanie rodziny i wychowywanie potomstwa). W tym znaczeniu do okresu trzeciego wieku zalicza się umownie ludzi po 50. roku życia.
Określenie trzeci wiek jest eufemizmem.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Trzeci_wiek



© 2019 http://euroamber.com.pl/